אחת ממשימותיו הרבות של המנהל היא היכולת לתקשר עם סביבתו בצורה נכונה, כך שהמסרים אותם רוצה המנהל לשדר ייקלטו כראוי בצד השני. סביבת המנהל כוללת בראש ובראשונה את שדרת הניהול וצוות החברה, אך ישנם גורמים נוספים ובתוכם לקוחות, ספקים ובנקים.

כמנהל תוכל להעביר מסרים בדרכים שונות והעיקריות שבהן, על ידי מסרים כתובים וכאלו שמועברים פנים מול פנים. בעוד שניתן להכין את המסר הכתוב מבעוד מועד, דיבור והופעה מול קהל מתרחשים בשידור חי, בזמן אמת ואלו נתונים להפתעות בלתי צפויות, איתן עליך להתמודד בחוכמה וביעילות.  

על מנת לגרום לקהל להקשיב לך ולהפנים את המסרים שלך, חשוב לשמור על כמה כללים עיקריים ובכלל זאת: הופעה חיצונית מרשימה, שפת גוף נכונה, תוכן מעניין וצורת הגשה אקטיבית ואטרקטיבית.

בכתבה הבאה אביא לפניך כמה טיפים שיסייעו לכל מנהל להעביר מסרים בצורה טובה יותר, בין אם מול עובדים בישיבות צוות, בין אם במהלך פגישות עם לקוחות, בין אם כשהוא מעביר הרצאות ולמעשה בכל אינטראקציה וורבלית או כתובה.

הבגד משפיע מאוד על הרושם הראשוני

כשאתה עומד מול קהל כל העיניים נשואות אליך. עשרות, מאות ולעיתים עשרות אלפי זוגות עיניים בוחנות אותך בקפידה מרגע שאתה עולה לבמה והדבר הראשון שאותם אנשים רואים, הוא ההופעה החיצונית שלך.

בצדק או לא, העובדה היא שרובנו מודדים אדם על פי הלבוש החיצוני ואיכות בגדיו, לפחות כשמדובר על רושם ראשוני. לבוש מתאים יסייע מאוד ליצירת רושם ראשוני חיובי בינך לבין קהל היעד שלך. חליפה מחוייטת או לבוש עסקי מתאים יאפשרו לך לבסס רושם של מומחה. כמו כן, יש להקפיד על שאר סממני ההופעה החיצונית, תספורת, גילוח וכיוצא בזה.

מנהלים שאינם בקיאים בשיטות להתאמת בגדים והופעה, יכולים להיעזר באנשי מקצוע המיומנים בתחום, דוגמת מלבישים. שכירת שירותיה של מומחית להלבשת מנהלים ואנשי עסקים, תאפשר לך להופיע בלוק הנכון, בהתאם לרמת תפקידך ובשילוב עם האישיות הייחודית שלך.

שפת גוף ושבירת מחסומים בלתי נראים

רובנו לא יודעים כיצד אנו נראים בעיניהם של הסובבים אותנו ובדגש על שפת הגוף שאנחנו משדרים. שפת גוף היא אישית ונרכשת במהלך השנים. לפעמים שפת הגוף שלך אינה כוללת את הדרוש כדי לעמוד בפני קהל בצורה מכובדת.

קיימים קודים רבים אשר נקבעו על ידי מומחים לפענוח שפת גוף. קודים אלו מפרשים את שפת הגוף ומשמעותה ורצוי לדעת אותם טרם הופעה בפני קהל כזה או אחר. לדוגמא, אדם שמשלב ידיים בעת שיחה משדר סגירות וחוסר שיתוף, הוא סוגר עצמו בפני האחר. כמו כן, כולנו מכירים את הסיפור על פינוקיו שבעת שקר אפו גדל מאוד. גירוד באף עלול לשדר חוסר אמינות גם אצלך.

יש סדנאות וספרים החושפים את סודות שפת הגוף וכיצד להתמודד עם הגוף ביעילות. אחת הדרכים הפשוטות ביותר היא לצלם את עצמך בשידור חי. נניח שיש לך ישיבה חשובה בה אתה אמור להופיע מול קהל. מומלץ לקבץ מספר אנשים קרובים, חברים ומשפחה ולבצע בפניהם סימולציה של הישיבה, כאשר המשתתפים מגלמים את הקהל ואתה את עצמך.

צלם את עצמך מופיע לכל אורך ההרצאה ולאחר מכן צפה בה. כבר בפעם הראשונה תוכל לראות כיצד אתה נראה באמת ומה הן השגיאות שאתה עושה. כך תוכל להמשיך להתאמן ולצלם עד שתרגיש בטוח מספיק, בטוח בכך ששפת הגוף שלך אכן משדרת מסר חזק, אמין, בטוח וחיובי, את המסר שאותו אתה שואף להעביר לאלו הצופים בך.

התוכן של המסרים וצורת ההגשה שלהם

החלק החשוב ביותר בהגשת הרצאה או ישיבה הוא איכות התוכן וצורת הגשתו. הרצאה יכולה להיות משעממת או מרתקת וזה תלוי רק במרצה עצמו. גם אם לא ניחנת בכישורי משחק מיוחדים, תוכל בקלות להפוך משימה זו לאפשרית ואפילו קלה.

ראשית, חשוב על תוכן איכותי ומעניין שמתאים לקהל היעד בפניו אתה מופיע וגבש לעצמך רשימת נושאים על דף. הקהל בא לשמוע ולקבל מידע מסוים ועליך לדאוג שאכן יש התאמה בין השניים, כלומר בין מה שהקהל רוצה לדעת לבין התוכן שאתה מציע לו.

כדאי לתכנן היטב את מבנה ההרצאה החל מהפתיח, כלה בתוכן עצמו וכמובן, גם להקפיד על סיום שמשאיר אצל הצופים ערך מוסף. מומלץ לשנן היטב את החומר ואת מהלך ההרצאה, מה שבוודאות יוסיף לך ביטחון עצמי בשעת אמת.

שנית, רצוי לשלב בהרצאה שיתוף  של הקהל, זאת בהנחה שאינך רוצה לאבד את תשומת ליבם במהלך ההרצאה. הרצאות ארוכות וממושכות ללא שיתוף הקהל זה משהו שבהחלט עדיף להימנע ממנו. שיתוף יוצר קשר דינמי בינך לבין הקהל ובכך משדרג משמעותית את איכות ההרצאה. כאשר קיימת אינטראקציה בינך לבין הקהל ההרצאה תהפוך למעניינת ומרתקת הרבה יותר וזה תקף לגבי כל תחום.

אפשר להקסים את הקהל גם אם לא נולדת כוכב!

לא כולנו נולדנו עם כישורי משחק וחוסר פחד מבמה, ההפך הוא הנכון. אמנם, כמו כל מיומנות אחרת, גם עמידה בפני קהל היא מיומנות נרכשת שכל אחד יוכל לנכס לעצמו אם ימלא אחר ההמלצות שהצגתי בכתבה.

בסופו של דבר, ככל שתמשיך להופיע בפני קהל, כך גם תגדל המיומנות שלך והיכולת לשכלל את הופעתך. מי שיקפיד לתרגל דיבור נכון מול קהל, יראה איך מיום ליום ההרצאות שלו יהפכו מענייניות יותר. זה המתכון הבטוח שיוסיף לביטחון העצמי שלך, תוספת שתשפיע גם על איכות הקשר האישי והעסקי שלך עם הסובבים אותך.

קריאה נוספת על: תקשורת בינאישית.

פנייה בווטסאפ חייגו עכשיו צור קשר
זקוקים לייעוץ עסקי? מוזמן להתייעץ איתנו