ההתמודדות של נשים בשוק העבודה והקושי שלהן בו אל מול הגברים תמיד היו בין הנושאים הבוערים ביותר במלחמה של נשים עבור שוויון זכויות. לנשים קשה יותר להתקבל למשרות הנתפסות כגבריות במהותן וכאשר הן כבר מתקבלות, לרוב שכרן נמוך יותר מאשר גבר שנמצא באותה משרה בדיוק. כמו כן, נשים מקודמות פחות לעמדות מפתח ולתפקידים מנהליים בחברות שונות מאשר גברים והייצוג הכללי של נשים בעולם החברות והתאגידים נמוך יותר.

מאמר בשם "Women in the workplace 2021" ,שפורסם על ידי חוקרים מארה"ב ,חוקר בשבע השנים האחרונות את הייצוג הנשי בעמדות מפתח ומשרות שונות בעולם התאגידי. מאמר זה שופך אור על ייצוג הנשים בתפקידים מנהליים בשנים האחרונות ואף מסביר את החשיבות הרבה של ייצוג כזה להמשך ההתנהלות התקינה והשגשוג של החברות והתאגידים בעולמנו.

מה הם הקשיים שנשים חוות במקום העבודה?

על פי המאמר הנ"ל בין השנים 2016 ל-2020 חלה עלייה בייצוג נשים בתפקידים מנהליים, אך עדיין לא ברמה מספקת. מבחינה מספרית, על כל 100 גברים שמקודמים לתפקידים מנהליים ראשוניים, רק 86 נשים מקודמות גם הן. הדבר אומר שככל שמתקדמים לתפקידי הנהלה בכירים יותר הסיכוי של אישה להיות מקודמת לתפקידים הללו פוחת משמעותית מאשר אצל גבר. בנוסף, נשים ממשיכות לחוות קושי יומיומי רב יותר בעבודה. נשים נשפטות הרבה יותר על כשירותן ויכולתן בעבודה מאשר גברים וכן סמכותן של נשים מעורערת הרבה יותר על ידי הגברים שעובדים איתה. תחושת הביטחון של נשים בעבודה שלהן נמוכה יותר מאשר גברים בעבודות דומות.  כמו כן, עליה לדרגת ניהול גורמת לשחיקת העובד בעקבות עומס רב יותר. אצל נשים, רמת השחיקה והלחץ  רבות יותר מאצל הגברים. הן נוטות לקחת על עצמן אפילו יותר עבודה שלא בהכרח קשורה לתפקידן הנוכחי וזאת על מנת להקל על הצוות שלהן. עניין זה תורם לכך שנשים מתקשות יותר להגיע לתפקידים גבוהים בחברה ולהחזיק בהם לזמן רב.

רוצים לקבל עוד עצות שיעזרו לכם לשדרג את העסק?

השאירו פרטים וקבלו מאיתנו שיחת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  שדה חובה
  שדה חובהנא להזין מספר טלפון תקין

  מדוע ייצוג נשי חשוב בדרגים מנהליים?

  על פי המאמר שהוזכר קודם, הרוב המכריע של חברות ותאגידים באמריקה טוענים כי התפקיד החשוב ביותר של מנהלים הוא קידום רווחת העובדים ושמירה על גיוון עובדים, שוויון והכלה ביניהם בחברה.  נשים בדרג מנהלי ,בניגוד לגברים, משקיעות הרבה יותר זמן בתמיכה באנשי הצוות שלהם. בין אם זה על ידי סיוע לחברי הצוות לנווט באתגרים בעבודה ובחיים, להבטיח שעומסי העבודה שלהם ניתנים לניהול ובין אם זה בדיקת רווחתם הכללית. כמו כן, נשים בתפקידים בכירים מקדישות יותר זמן מגברים בתפקידים דומים בפעולות שאינן נופלות תחת תחום אחריותן, כגון תמיכה בקבוצות משאבי עובדים וגיוס עובדים מקבוצות שאינן מיוצגות. לנשים בדרג בכיר יש סיכוי של פי שניים מגברים בדרג זה להקדיש זמן למשימות אלו לפחות מדי שבוע. תמיכה גדולה כזאת מצד הדרג הבכיר בנושאים הללו תורמת ליצירת עובדים מאושרים יותר, פחות שחוקים וכאלו שנוטים להישאר זמן רב יותר במקום עבודתם. כל אלו ואף דוגמאות רבות נוספות מצביעות על החשיבות הרבה שיש לייצוג נשי בדרג המנהלי. דבר שיכול לקדם הן את העובדים והן את החברה עצמה לעתיד טוב ומפותח יותר.

  מה ניתן לעשות?

  למרות שאין פתרונות מהירים לאתגרים שנשים מתמודדות איתם בעולם העבודה, ישנם צעדים שחברות יכולות וצריכות לנקוט. חברות צריכות לנקוט בצעדים רבים על מנת להפחית את ההטיה בגיוס עובדים. בנוסף, צריכה להיות הקפדה מוגברת על סקירת הביצועים של העובדים, כדי שתינתן הזדמנות שווה לכל עובד לקבל קידום. כיום, פחות ממחצית החברות מספקות הדרכת הטיה לעובדים המעורבים בסקירות ביצועים , דבר שתורם משמעותית לאי השוויון בקידום עובדים. הרחבת הכשרה זו תוביל ככל הנראה לתוצאות קידום טובות יותר עבור נשים. נוסף על כך, חברות צריכות לעקוב אחר ייצוג נשי ותוצאות גיוס וקידום באופן נרחב יותר. יש לבדוק אם נשים מתקבלות לעבודה ומקודמות בשיעורים דומים לעובדים אחרים. אם ניתן לראות פערים ברמות מסוימות או בפונקציות מסוימות, הם יצטרכו לבצע התאמות על מנת לתקן את הפער.

  למרות האמירה שגיוון מגדרי הוא בין סדרי העדיפויות העסקיים החשובים ביותר שלהן, רק שני שלישים מהחברות מחזיקות במנהלים בכירים שאחראים להתקדמות ביעד זה. פחות משליש מהחברות מחזיקות במנהלים שממלאים תפקיד קריטי בהחלטות גיוס וקידום .

  יתרה מכך, בקרב חברות שאומרות שהן מחזיקות מנהלים בעלי אחריות כזו, פחות מחצי מהמנהלים הללו גורמים להתקדמות במדדי הגיוון והרבה פחות מספקים תמריצים כספיים לעמידה ביעד זה. משמעות הדבר היא שהאחריות שלהם אינה קשורה להשלכות מהותיות בעניין ייצוג נשים בעבודה ולכן יש סיכוי נמוך בהרבה להניב תוצאות. הגברת המודעות בעניין זה ועידוד המנהלים לביצוע עבודתם בתחום הנ"ל יביאו גם לשיפור הייצוג הנשי בחברות הללו.

  לסיכום, בעידן שלנו יש חשיבות רבה לנקיטת צעדים שיביאו להגברת הייצוג הנשי בעולם העבודה ובדרג המנהלי בפרט. הימצאות נשים בתפקידים בכירים תורמת לסביבת עבודה נוחה ומוצלחת יותר. נשים משקיעות זמן רב יותר בתמיכה בעובדיהן ולוקחות על עצמן עבודה נוספת שלא תחת אחריותן וכך משפרות ראשית את רווחת העובדים שלהן ושנית את מקום העבודה. על החברות הגדולות והתאגידים לפעול בכל האמצעים האפשריים לקידום עניין זה ושיפורו.

  פנייה בווטסאפ חייגו עכשיו צור קשר
  זקוקים לייעוץ עסקי? מוזמן להתייעץ איתנו