בקרת איכות Quality Assurance

בקרת איכות היא הדרך להבטיח כי המוצר אותו מספק העסק יעמוד בהבטחות הניתנות לצרכן בבואו לרכוש את המוצר או לקבל את השירות המוצע.

בקרת איכות מקסימלית תהיה כמובן כזו הכוללת בדיקתו הקפדנית של כל מוצר ומוצר היוצא את שאריו של העסק. תהליך זה כמובן אינו ייתכן שכן הוא נושא בחובו עלויות אסטרונומיות והפרעה ממשית לתהליכי העבודה בארגון. בקרת איכות נבונה תתאים עצמה אל מטרות העסק ותשלב בתוכה את יעדי העסק בו היא מתקיימת.

ייעוץ ארגוני בתחום בקרת האיכות יסייע להתוות את מדיניות העסק בתחום ולהגיע להחלטה לגבי רמת האיכות הדרושה תוך קביעת קריטריונים מוסכמים בהם יוכל לעמוד הארגון לאורך זמן ובעלות סבירה.

ביצוע יעיל לתוצאה מקסימאלית

שיקולי עלות מול תועלת הם נדבך חשוב בביצוע התהליך. כאמור, בקרת איכות מקסימלית היא ברוב מוחלט של המקרים אופציה לא ריאלית מבחינה מעשית וכלכלית כאחד. בעת התוויה של אסטרטגיה ברת-קיימא יש לשקלל את יכולותיו של העסק להשקיע בתהליך הבקרה אל מול האלטרנטיבה שתתרחש בעת השקעה פחותה.

בקרת איכות נכונה תתחשב גם במכלול האתגרים העומדים בפני העסק בראייה של שנים קדימה ותימנע מהתמקדות בשורה התחתונה בטווח הקצר בלבד. השלב הראשון בתהליך הוא קביעת מדיניות איכות ברורה על ידי הנהלת הארגון. מדיניות כזו, המחלחלת מטה במורד הסולם ההיררכי בארגון, יאפשר לארגון להשיג את בקרת האיכות הטובה ביותר – זו של העובדים על עבודתם שלהם עצמם ועל עבודת עמיתיהם.

עובדים המודעים ליעדי האיכות של ארגון הם עובדים המייתרים השקעות חריגות בבקרה שכן הקפדה על איכות מושרשת בהם ומהווה חלק מהיעדים אותם הם מציבים לעצמם. לאחר קביעת יעדי האיכות על ידי ההנהלה יש לקבוע מתודולוגיה מוסדרת לפיה תימדד איכותם של המוצרים השונים – מהו מוצר איכותי? מה מבדיל אותו ממוצר שאינו איכותי? בעת בניית מערך בקרת איכות בעסק ייעשה שימוש בכלים סטטיסטיים שיאפשרו ניטור טוב יותר של האיכות בעלות מופחתת.

שימוש במומחי איכות מתחום הנדסת התעשייה והניהול יתרום למקצועיות התהליך שכן בקרת איכות היא תורה מורכבת הדורשת מקצועיות. שימוש בייעוץ עסקי חיצוני לצורך בקרת האיכות עשוי לאפשר לארגון להימנע משכירת כוח אדם מיומן קבוע לצורך תהליכי הבקרה וכך להביא לחיסכון כספי משמעותי.

לעיתים, יוכל מומחה לייעוץ עסקי להתוות ביחד עם הנהלת הארגון קווים מנחים חזון ואסטרטגיה למימושם בדרך שתאפשר לעובדי הארגון להתמודד עם בקרת האיכות בעתיד בכוחות עצמם.

בקרת האיכות בשירות המותג

עסק המקפיד על איכות המוצר היוצא את שעריו הוא עסק המבטיח לעצמו התגבשות של מותג בעל ערך אצל הצרכנים. בדרך זו הוא מבטיח את עתידו.
המעבר מאב טיפוס מעניין לעסק המייצר ומוכר בכמויות הולכות וגדלות מחייב בקרה של איכות המוצרים ששכרה בצידה – היא תבטיח את הצלחתו של העסק שנים רבות קדימה.

קראו עוד: גיוס יועצים מומחים לעסק שלך

פנייה בווטסאפ חייגו עכשיו צור קשר
זקוקים לייעוץ עסקי? מוזמן להתייעץ איתנו