גיוס הון – איך עושים את זה?

כאשר הוא נעשה באופן מקצועי ונכון, גיוס הון (Capital raising) הוא כלי רב עוצמה המשמש בעלי עסקים להרחיב את פעילות העסק, לפזר באופן מושכל יותר את הסיכון האישי שלהם ולחשוף את העסק למגוון רחב יותר של אפשרויות התפתחות והשתכללות.

ייעוץ עסקי מקצועי לפני ובעת גיוס הון יתמקד בבחינת צרכיו של העסק, הן הפיננסיים והן התפעוליים ולאחר מכן התאמת דרך הגיוס האופטימאלית באופן שיאפשר לעסק להפיק את המרב מהתהליך ולהתפתח. מומחי Advising מחזיקים בידע ובניסיון רב בתחום גיוס הון לעסקים במגוון דרכים.

תהליכי גיוס הון

לרוב, יתבצע גיוס הון לעסק כאשר הוא זקוק לחיזוק מקורותיו הנזילים לצורך מימון של אפיקי פיתוח וצמיחה עתידית. עם זאת, עסקים עשויים לפנות לדרך של גיוס הון גם כאשר לא עומד בפניהם צורך מיוחד במזומנים, משלל סיבות.

קיימים מספר אפיקי גיוס הון בולטים:

• גיוס הון ממשקיעים פרטיים – גיוס הון ממשקיע פרטי או מקרנות השקעה פרטיות מתמחות. אלה לרוב יראו את ההשקעה כהשקעה פיננסית עליה הם מעוניינים להרוויח תשואה עתידית כתוצאה מצמיחה של העסק ועליית שוויו.

• גיוס הון ממשקיע אסטרטגי – משקיעים אסטרטגיים יבואו לרוב מקרב חברות הפועלות בתחומים דומים או משיקים לתחום פעילותו של העסק. אלה יהיו מעוניינות בנתח מהעסק והפיכה למעין שותף עסקי – לשם יצירת שיתופי פעולה עתידיים, היחשפות לידע ולשיטות עבודה חדשניות או לצורך כיבוש נתחי שוק חדשים.

• גיוס הון מהציבור – באמצעות הנפקה בבורסה של מניות יגויס כסף ממשקיעים מוסדיים ופרטיים. גיוס הון מהציבור נושא עימו לרוב עלויות נלוות כבדות ולכן הוא מוגבל למספר מועט יחסית של עסקים.

לכל אחד מתהליכי גיוס ההון שלעיל יתרונות וחסרונות האופייניים רק לו. תוכנית עסקית הנערכת תוך מתן תשומת לב מיוחדת לכלל צרכיו של העסק בתהליך גיוס ההון תדע להצביע על דרך גיוס ההון הטובה ביותר עבור העסק הספציפי.

הקמת עסק חדש – דגשים בעת גיוס הון

בכל אחד מתהליכי גיוס ההון המוזכרים קיימת חשיבות ליכולתו של העסק לנהל משא ומתן באופן שימקסם את היתרונות שטומן לו התהליך. ההפנמה כי בעת תהליך גיוס ההון מכניס העסק למעשה שותף אחד או יותר המקבל חלק מהון המניות שלו וצפויים להיות לו מגוון דרישות ביחס לאופן התנהלותו בתחומים שונים, הינה קריטית ליום שאחרי תהליך הגיוס.

גיוס הון הוא תהליך המשלב מגוון היבטים עסקיים ומשפטיים מורכבים. יש לוודא כי בעת התהליך נעזר העסק באנשי המקצוע הטובים ביותר – יועצים עסקיים ומשפטנים לצורך הבטחת זכויותיו העתידיות של בעל העסק והבטחת האינטרסים שלו באופן שיתגמל אותו כראוי על יזמות עסקית שגילה.

גיוס הון עשוי לקחת את העסק למסלול חדש ומסעיר. הכנסתם של משקיעים המביעים אמון בעסק ובבעליו היא זרז מצוין להגברת החשיפה של העסק ולצמיחה מהירה יותר של פעילותו. בגיוס הון המתבצע נכון קיימים יתרונות הן לבעל העסק הרואה ברכה בעמלו והן למשקיעים שיזכו לתשואה נאה על השקעתם.

קראו בהרחבה: על גיוס הון ראשוני לחברה

פנייה בווטסאפ חייגו עכשיו צור קשר
זקוקים לייעוץ עסקי? מוזמן להתייעץ איתנו